Vakumlu Poşet Çeşitleri ve Ambalaj Firması Vakum Torba

Vakumlama işlemi; hem yerden hem de ürünün saklama süresinin kısalığından tasarruf sağlayan vakum poşet, örneğin; şarküteri sahibi olduğunuzu düşünün. Her gün birçok peyniri sergilediğiniz bir şarküteride hava bir yerden sonra peynirleriniz üzerinde etkili olacak ve zaman içinde ürün; küflenecek, ekşiyecek ya da bakteri üretimine başlayacak yani bozulacaktır. Hava ile temas eden gıdaların bozulmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Fakat ürünlerin içinden hava alınır ve gerekli saklama koşulları sağlanırsa bu durumda; gıdaların ömrü yıllarca olabilir.

Vakumlu Poşetlerin Kullanım Alanları

Vakum poşetler; market sektöründe sıkça karşımıza çıkıyor. Özellikle dondurulmuş gıdalara baktığınız zaman birçok ürün görmeniz mümkün. Şarküteri ürünleri, dondurulmuş meyveler, deniz ürünleri, et ürünleri sık sık vakumlanmış olarak karşımıza çıkabiliyor. Hatta birçok hazır yemek çeşidinin de son dönemde vakum torba ile satıldığını biliyoruz. Vakumlu poşetler gıda sektöründe son derece önemli bir kullanım süresi artışı sağlıyor. Hatta uzay teknolojisinde vakumlu poşetlerdeki gıdalar konserve gıdalardan daha çok tercih ediliyor. Bu da vakum teknolojisinin ne denli sağlıklı ve tercih edilebilir olduğunun kanıtı niteliğinde denebilir.

Vakumlu Poşetlerin Özellikleri

  • Vakumlu poşetler yanlarından kaynak ile hava geçirmez hale gelmiş poşetlerdir,
  • Laminasyon sahibi poşetler olduğu için üzerleri parlaktır ve toz tutmaz,
  • Poşet içindeki bütün havanın boşaltılmasına imkan sağlar,
  • Doğru bir şekilde paketlenmesi ve ürünün saklanmasına uygun koşulların oluşması halinde bir gıdanın yıllarca saklanması mümkündür,
  • Her boyutta üretilebilir,
  • Her şekilde üretilebilir,
  • Üzerine baskı yapılmasına imkan vardır.

Vakumlu poşet alırken kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Gıda ile uyumlu olduğuna dair bir sertifikası mutlaka olmalıdır. Kullanacağınız vakumlu torbanın incelemesini de yapmanız gereklidir. Ürünleri içine koyacağınız torbaların; hava almaz özellikte olduğuna emin olmanız şarttır aksi halde içine koyduğunuz ürünler beklediğiniz sürenin altında bozulacaktır.

Vakumlama işlemini yapmanız için bir vakum makinasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için ev tipi vakum makinaları dahi kullanmanız mümkündür. Dikkat etmeniz gereken tek nokta vakumlama işlemi ardından ürünün ağzının doğru bir şekilde kapatılmasını sağlamanız olacaktır. Bu sayede vakumlama işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir